CASTRO MATEOS, MARÍA JESÚS

General data

Photograph of CASTRO MATEOS, MARÍA JESÚS
PARTIDO SOCIALISTA OBRERO ESPAÑOL (PSOE)
  • VIII Legislature
  • Electa: Cádiz.
  • Fecha: 14/03/2004
  • Baja (disolución): 14/01/2008
  • GRUPO PARLAMENTARIO SOCIALISTA (GPS)
  • GRUPO TERRITORIAL "SOCIALISTAS DE ANDALUCÍA"
  • Electoral training laying for election: PARTIDO SOCIALISTA OBRERO ESPAÑOL (PSOE)
  • Political party:: PARTIDO SOCIALISTA OBRERO ESPAÑOL (PSOE)

POSITIONS HELD IN THE SENATE

Mandate


    • BODIES OF WHICH THEY HAVE BEEN A MEMBER

      • Committees

        • VICEPRESIDENTA PRIMERA. COMISIÓN DE DEFENSA (12/05/2004 al 14/01/2008)
        • VOCAL. COMISIÓN MIXTA PARA LAS RELACIONES CON EL TRIBUNAL DE CUENTAS (27/05/2004 al 14/01/2008)

PARLIAMENTARY ACTIVITY

  • Bills presented

  • Interventions in legislative initiatives

    • Interventions in Government oversight initiatives and political impetus

      • Interventions in other initiatives